Śledź nas na facebooku

Kategorie

Promocje

MYCIE WSTĘPNE – PO CO? - Akademia Detailingu

Mycie wstępne ma głównie na celu usunięcie warstwy luźnego brudu, przygotowując w ten sposób samochód do mycia właściwego. Rozpoczęcie mycia mocno zabrudzonego samochodu od razu przy pomocy rękawicy/gąbki i metody na dwa wiadra byłoby nierozsądne – woda i czyściwo bardzo szybko ulegałyby zabrudzeniu, a samo ręczne ściąganie grubej warstwy brudu z karoserii narażałoby lakier na zarysowanie.

Zależnie od stopnia zabrudzenia samochodu tworzymy odpowiednie stężenie środków zmiękczających brud

Jak wykonać?

Rozpoczynając mycie wstępne powinniśmy ustawić samochód w zadaszonym lub zacienionym miejscu(działanie słońca nie będzie wpływać na właściwości produktów). Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy wszystkie szyby i drzwi są dokładnie domknięte. Następnie całą karoserię (łącznie z kołami i nadkolami) dokładnie spryskujemy produktem czyszczącym – może to być aktywna piana naniesiona za pomocą pianownicy, produkty typu Pre-Wash, roztwór APC z wodą (mniej więcej 1:10), a także produkt usuwający zanieczyszczenia organiczne. Rozprowadzenie środków czyszczących można wykonać również przy pomocy opryskiwacza. Pozwólmy produktowi pozostać na karoserii przez około 5 minut, zmiękczy on zabrudzenia, ułatwiając ich usunięcie. Zastosowanie ciepłej wody przy tworzeniu roztworów środków czyszczących poprawi ich działanie(łatwiejsze powstawanie piany, skuteczniejsze zmiękczanie brudu).

Płukanie

Gdy produkt czyszczący zmiękczy warstwę zabrudzeń, dokładnie spłukujemy samochód, najlepiej korzystając z myjki ciśnieniowej. Spłukiwanie powinno się przeprowadzać od góry samochodu do jego dołu, spychając zanieczyszczenia na ziemię. Korzystamy z niskiego ciśnienia myjki, kierując strumieniem wody pod kątem około 45 stopni do powierzchni karoserii. Utrzymujmy przy tym dyszę w odpowiedniej odległości od lakieru(co najmniej 30cm – uchroni to powłokę przed uszkodzeniem mechanicznym przez silny strumień wody). Nie powinniśmy tego etapu wykonywać w pośpiechu – im dokładniej spłuczemy samochód, tym mniej zabrudzeń na nim pozostawimy. Dzięki temu unikniemy przesuwania piaskiem/pyłem po lakierze, co znacząco obniży ryzyko powstania zarysowań podczas mycia właściwego, które jest kolejnym etapem oczyszczania samochodu.

Uwaga: w przypadku lekko zabrudzonych/zakurzonych samochodów, mycie wstępne może ograniczać się do samego dokładnego spłukiwania karoserii, zgodnie z zasadami przedstawionymi powyżej.

Uwaga: w przypadku lekko zabrudzonych/zakurzonych samochodów, mycie wstępne może ograniczać się do samego dokładnego spłukiwania karoserii, zgodnie z zasadami przedstawionymi powyżej.

Produkty

Do mycia wstępnego można zastosować wiele produktów czyszczących. Jeśli posiadamy pianownicę, dobrym produktem są wszelkie dobrej jakości piany aktywne. Kiedyś zalecano tylko piany o neutralnym pH, ale ich wadą jest słabe rozpuszczanie brudu. W tej chwili na rynku znajdziemy bardzo dobre piany lekko zasadowe (CleanTech Citrus Foam), Pre-Wash Shiny Garage Citrus lub piany kwasowe (Pure Chemie Sour Foam). Ich odpowiednie stężenie nie naruszy naszego LSP.

Podczas mycia wstępnego świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju produkty typu APC (All Purpose Cleaner and Degreaser). Można aplikować je za pomocą opryskiwacza lub pianownicy, w zależności od możliwości i osobistych preferencji. Roztwór APC może naruszyć zabezpieczenie woskiem lub sealentem.

W trakcie mycia wstępnego, szczególnie w okresie letnim, przydatne mogą również okazać się środki usuwające szczątki owadów i substancje organicznego pochodzenia. Przykładowym produktem jest np. Poorboys Bug Squash. W tym wypadku warto dodać, że doskonale nadaje się on również jako środek do mycia wstępnego. Wystarczy w pianownicy połączyć go z wodą w proporcjach 1:1. Jego znakomitą cechą jest to, że nie usuwa wosków i sealantów.